Busko-Zdrój – ciekawa historia

Busko-Zdrój to piękna miejscowość położona na terenie województwa świętokrzyskiego. Miasto to ma charakter uzdrowiskowy, dlatego też cieszy się ono ogromną popularnością. Zostało założone już w dwunastym wieku naszej ery. Prawa miejskie otrzymało już w 1987 roku. Co roku przyjeżdża tutaj wielu turystów oraz kuracjuszy, którzy pragną poznać uroki tego niesamowitego miejsca. Osoby zatrzymujące się tutaj na dłużej korzystają z bazy noclegowej, którą możemy wyszukać na witrynie internetowej meteor-turystyka.pl. Funkcjonuje tutaj kilka hoteli, pensjonatów oraz domków gościnnych.

Miasto to zajmuje siódme miejsce w całym województwie świętokrzyskim pod względem liczby mieszkańców. Na powierzchni ponad dwunastu kilometrów kwadratowych zamieszkuje około szesnaście tysięcy siedemset czterdzieści dwie osoby. Busko-Zdrój może pochwalić się licznymi zabytkami, które widnieją na liście rejestru Instytutu Dziedzictwa Narodowego. Jednym z takich miejsc jest kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pierwotnie został wybudowany w tysiąc sto osiemdziesiątym roku. Następnie uległ on zniszczeniu w wyniku pożaru, jednak kardynał Jerzy Radziwiłł za sponsorował odbudowę tego miejsca. Okres jego budowy trwał prawie trzydzieści lat, od roku tysiąc pięćset dziewięćdziesiątego drugiego do tysiąc sześćset dwudziestego pierwszego roku. Świątynia ta zalicza się do kompleksu należącego do zakonu norbertanek, który funkcjonował w Buska-Zdroju (wikipedia.org).

Miejscem bardzo często odwiedzanym przez turystów jest synagoga, która istnieje na terenie miasta od tysiąc dziewięćset dwudziestego dziewiątego roku. Niestety w czasie drugiej wojny światowej obiekt ten został doszczętnie zniszczony przez niemieckie wojska. W czasie teraźniejszym na terenie ówczesnej synagogi, funkcjonuje niewielkie centrum handlowe. Miejscem, które jest jednym z ważniejszych zabytków znajdujących się na terenie miasta jest kościół pod wezwaniem świętego Leonarda. Jest to niewielka drewniana świątynia, która została wybudowana w tysiąc sześćset dziewięćdziesiątym dziewiątym roku. Co jakiś czas jest konserwowana i odnawiana, jednak władze miasta dbają aby zachowała ona swój pierwotny wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>