Co robić w Skorwitach?

Czy słyszeliście kiedyś o niewielkiej, mazurskiej wsi Sorkwity? Jest to malownicze miejsce ulokowane przy drodze krajowej numer 16 i linii kolejowej na trasie: Olsztyn-Czerwonka-Mrągowo-Ełk. Naturalne walory tego miejsca podkreśla fakt, że Sorkwity znajdują się nad jeziorami: Gielądzkim i Lampackim. Warto zaznaczyć, że wspomniane okolice słyną z pozostałości osadnictwa z późnej epoki brązu i czasów rzymskich. Ponadto znajduje się tutaj stanica wodna rzeki Krutyni. Mazurska wieś to świetny kierunek na odpoczynek, dlaczego? O tym przekonacie się w dalszej części tekstu.

Sorkwity mimo tego, że są małą, mazurską wsią doskonale nadają się na wypoczynek od zgiełku miasta. Jeśli lubicie się wyciszyć na łonie natury, a do tego marzy wam się aktywne zwiedzanie, już dziś warto pomyśleć o urlopie na Mazurach. Kraina Jezior Mazurskich sprawi, że najbardziej wymagający turysta zakocha się w tym miejscu. Główną atrakcję tego miejsca stanowi pałac wybudowany w stylu neogotyckim. Dlaczego jest warty odwiedzenia? Przede wszystkim dlatego, że znajduje się w zabytkowym parku nad jeziorem Lampackim. Zabytek ten cieszy się zawiłą historią. Powstał w latach 1850-1856 dzięki rodowi von Mirbach na miejscu wcześniejszej rezydencji Jana Zygmunta Bronikowskiego. Na początku XIX wieku pałac spłonął, jednak już w latach dwudziestych XX wieku został odbudowany. Obecnie mieści się tam dom wczasowy.

Drugim godnym uwagi punktem do zwiedzania jest kościół ewangelicki dla odmiany wybudowany w stylu późnego renesansu. W świątyni znajduje się świetnie zachowany ołtarz główny, ambona barokowa autorstwa Izaaka Rigę z Królewca. Duże wrażenie robi również loża patronacka z herbami rodzin von Schlieben i von Groeben. Ponadto lokalna społeczność jest dumna z pomnika ku pamięci Jana Fryderyka Goerke – miejscowego lekarza, twórcy służby zdrowia w armii pruskiej. W kompleksie kościelnym znajduje się również pastorówka z końca XIX wieku i zabytkowy cmentarz.

Oddając się urokom mazurskiej wsi i jej pobliskich atrakcji warto pomyśleć o komfortowym noclegu. Rezerwacji można dokonać przez internet. W wyszukiwarkę wystarczy wpisać hasło: „noclegi Sorkwity meteor”, a znajdziemy wiele obiektów oferujących miejsca do spania. Baza noclegowa w Sorkwitach prężnie się rozwija i może wiele zaoferować. We wsi znajduje się szeroka oferta noclegowa wraz z gastronomią i zapleczem sanitarnym.

One comment

  1. Kania pisze:

    Ja przede wszystkim uwielbiam to miejsce za budynki i za architekturę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>