Co zwiedzić w Mielnie?

Mielno to jedna z najlepiej przygotowanych turystycznie nadmorskich miejscowości w Polsce. Jest tutaj bardzo dobrej jakości baza noclegowa, nie brakuje również dobrych lokali, w których można zjeść świeżą rybę oraz oczywiście sklepów z pamiątkami. Pensjonaty znajdujące się w niewielkiej odległości od plaży oferują wygodne i niedrogie noclegi –> . Mielno jednak to nie tylko plaża i morze. Oczywiście, jest to główny cel przybywających tutaj licznie turystów, ponieważ miejscowość ta może się pochwalić dużym, wygodnym kąpieliskiem z czystą wodą, spełniającą europejskie normy jakościowe.

Jeśli jednak chcielibyśmy nasz urlop spędzić nieco bardziej aktywnie, niż tylko leżeć na plaży, warto wybrać się na zwiedzanie. Mielno jest stosunkowo dużą wsią, podzieloną na trzy części. Najstarszą z nich jest osiedle przykościelne, znajdujące się na peryferiach. Ta dzielnica pamięta jeszcze czasy IX i X wieku, kiedy to znajdowało się tu wczesnosłowiańskie grodzisko. Jego relikty możemy podziwiać do dzisiaj. Centrum osiedla to Plac Kościelny, a w niewielkiej odległości przebiega również przez nadmorski las międzynarodowy szlak rowerowy dookoła Bałtyku. Znajdujący się tutaj Kościół Przemienienia Pańskiego to jeden z najsłynniejszych zabytków Mielna. Wybudowany najprawdopodobniej w miejscu pogańskiego wzgórza (świadczą o tym znalezione tam urny z prochami) w XV wieku. W XIX wieku został on przebudowany.

Kolejna część to Stare Mielno datowana na połowę XIX wieku. Powstała ona jako miejscowość stricte turystyczna, stąd nie brakuje tutaj licznych domów i pensjonatów z tamtego okresu. Możemy zobaczyć tutaj na przykład starą willę z początku XX wieku czyli budynek szachulcowy -zbudowany z drewnianego szkieletu, wypełnionego gliną. Jest też stary drewniany pensjonat z tego samego okresu. To w Starym Mielnie mieści się centrum towarzyskie i kulturalne oraz odbywają się imprezy. W tej części miejscowości znajdziemy budynki użyteczności publicznej czy też sklepy z pamiątkami. Bez wątpienia warto też skorzystać z okazji i przejść się po deptaku Kościuszki oraz słynną Promenadą Nadmorską. Nie zaszkodzi też wybrać się na spacer po przepięknym parku dworskim, którego powstanie datowane jest na przełom XVIII i XIX wieku. A kiedy już zobaczymy wszystkie te miejsca, możemy z czystym sumieniem znowu wrócić do plażowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>