Kaszubskie tajniki

Co najbardziej przyciąga w Kaszubach? Przede wszystkich ich unikatowości i oryginalność. Ta odmienność widoczna jest przede wszystkim w ich kulturze, codziennych zwyczajach, sztuce ludowej, a także w specyficznym języku, całkowicie niezrozumiałym dla przeciętej osoby. Aby go poznać nie wystarczy skorzystać z kilku lekcji w Internecie, czy zajrzeć do słownika. Trzeba wejść w tę kulturę, stać się członkiem życia Kaszubów, skorzystać z bazy noclegowej przez kilka dni, może nawet tygodni, by zrozumieć sens i znaczenie rozmów, słów, pytań. Noclegi na Kaszubach dają możliwość całościowego poznania tego regionu, poczucia się tutaj jak u siebie.

To język, który należy do tych zachodniosłowiańskich. Jako jedyny został zarejestrowany w Polsce jako język regionalny o charakterze oficjalnym. W jego zasięgu jest aż 86 różnych gwar i często się zdarza, że jedna z drugą się nie rozumie. Taki jest język kaszubski, nieprzewidywalny, pełny niespodzianek, śmiesznych słów, zwrotów. Ta odmienność przede wszystkim jest spowodowana używaniem przez Kaszubów archaizmów polskich, których się współcześnie w języku polskim nie używa. Są ślady także licznych germanizmów.

Akcent, który jest tutaj zdradliwy zmyli niejednego turystę, wiele słów powszechnie używanych w języku polskim ma swoje zupełnie inne znaczenie w kaszubskim. Na przykład gdy Kaszub mówi, że idzie do sklepu po powidła to w rzeczywistości pójdzie po nie do piwnicy. Takich słów są całe setki i bardzo często z trudem da się zrozumieć intencję autora. I to jest właśnie kwintesencja tego regionalnego języka. Także zmiana liter, zmiękczanie twardych głosek, jak również zrezygnowanie z tych miękkich daje wrażenie, że ktoś mówi do nas w zupełnie odmiennym języku.

Nawet w Kaszubach co raz mniej osób posługuje się tym językiem. Młodzi ludzie uczą się go z niechęcią, a jeśli jest im on znany to często odczuwają wstyd by go swobodnie używać. Natomiast ludzi starszych, którzy znają ten język jak własną kieszeń jest co raz mniej na świecie. Uznany za język zagrożony, kaszubski został wiele lat temu wspinany na światową listę UNESCO. Aby podtrzymać tradycję tego języka z niektórych szkołach wprowadzono lekcje kaszubskiego, a w urzędach w okolicznych miejscowościach można nim się posługiwać na równi z językiem polskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>