Nieodkryte oblicze Krzyżowej

Krzyżowa jest maleńką osadą, znajdującą się w województwie śląskim. Podlega pod powiat żywiecki i Gminę Jeleśnia, ale pod względem turystycznym nie jest to wieś dobrze znana. Ma wiele walorów klimatycznych i widokowych, ale jej mieszkańcy dopiero stawiają pierwsze kroki w koncentrowaniu się na turystyce. Noclegi w Krzyżowej są kameralne i rodzinne, można się tu czuć jak u siebie w domu. Baza kwaterunkowa jest przyjazna, jednakże służy wypoczynkowi biernemu lub czynnemu, ale w żadnej mierze nie ma nic wspólnego z typową rozrywką, charakterystyczną dla miejscowości wczasowo-letniskowych. Można powiedzieć, że przed Krzyżową jest jeszcze wiele wyzwań natury promocyjnej, a osada powinna pokonać swą nieśmiałość i nabrać pewności co do swego piękna. Beskid Żywiecki jest po prostu pięknem samym w sobie.

Skąd się wzięła nazwa Krzyżowa?
Osada wznosi się na wysokości 450-800 m n.p.m. Dawno temu znajdowała się tutaj droga krzyżowa, często odwiedzana przez wiernych. Swoje miejsce na ziemi odnalazła w tym miejscu rodzina Krzyżowskich, których uznaje się za pierwszych osadników i zasadźców wsi. Nazewnictwo zatem wywodzi się od krzyża lub od nazwiska założycieli. W XIX wieku osada miała swoją pieczęć, na której wyryte było wzgórze z pięcioma krzyżami. Była to oficjalna pieczęć gminna, gdyż w owym czasie Krzyżowa była ośrodkiem gminnym. We wsi znajduje się kościół pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, który powstawał od czasów I wojny, przynajmniej w zamyśle inicjatora jego powstania, księdza Franciszka Żaka. Ksiądz Żak przyczynił się do zbiórki pieniędzy pod fundamenty świątyni, której budowa miała służyć mieszkańcom okolicznych wiosek. Większość funduszy pochodziła ze sprzedaży lasów. W latach 30. XX wieku stworzona została kaplica, skutecznie rozbudowywana po zakończeniu II wojny światowej. Kościół nabrał niebywałego wręcz blasku z początkiem XXI wieku, kiedy przeszedł generalny remont i powstały w nim ciekawe dzieła sakralne. Cennym malowidłem jest współczesne pokazanie Trójcy Świętej, która poprzez promienie przesyła na ludzkość wiele łask.

Widoki z Hali Miziowej
Pobyt w Krzyżowej łączy się z nieco dalszymi wycieczkami. W odległości 9,5 kilometra od wioski znajduje się lokalne "oczko w głowie turystów" – Hala Miziowa, która w rzeczywistości jest polaną, z której rozpościerają się zapierające dech w piersiach górskie widoki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>