Pilsko – niedoceniana korbielowska góra

Beskid Żywiecki to stosunkowo mało znane pasmo górskie – a jeśli już ktoś kojarzy tę nazwę, to z reguły ze względu na jego najwyższy szczyt, czyli Babią Górę. Tymczasem Beskid Żywiecki to nie tylko pasmo góry nazywanej ludowo „Diablakiem”, ale również inne ciekawe dla turystów miejsca. Jednym z nich jest masywna grupa Pilska, z drugim co do wysokości szczytem Beskidu Żywieckiego, czyli właśnie Pilskiem. Budowa grupy Pilska jest dość nietypowa, a sama góra jest bardzo ważna dla topografów i geografów. Grzbiet Pilska rozdziela bowiem nie tylko dwa państwa (Polskę i Słowację), ale również zlewiska dwóch mórz – Bałtyckiego i Czarnego. Najwyższy szczyt o wysokości 1557 m. n.p. m. nie leży jednak w obrębie grzbietu, ale nieco na południe, całkowicie na Słowacji. Najwyższym polskim punktem masywu Pilska, będącym zarazem najwyższym punktem grzbietu wododziałowego, jest tzw. Góra Pięciu Kopców, ok. 100 m niższa. Rozległy masyw jest zbudowany z piaskowców. Góra jest w większości zalesiona, natomiast wierzchołek jest porośnięty kosodrzewiną, dzięki czemu zarówno szczyt Pilska jak i Góry Pięciu Kopców jest wyjątkowo malowniczym miejscem widokowym.

Interesująca jest również historia Pilska. Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia nazwy – najpopularniejsze szukają jej źródeł w imieniu właściciela jednej z hal w masywie – Pieli lub piciem na szczycie dużej ilości napojów wyskokowych przez miejscowych zbójników. Niektórzy badacze uważają również, że nazwa może pochodzić od Słowaków i być zniekształconą wersją słowa „Polsko” – w końcu w tym miejscu od wieków przebiegała granica. Ciekawostkę stanowi również ołtarz polowy, ustawiony na słowackich zboczach Pilska, oraz krzyż pod szczytem Góry Pięciu Kopców, upamiętniający jednego z pierwszych żołnierzy poległych w kampanii wrześniowej w masywie Pilska.

Pilsko jest dość popularne wśród turystów, choć jeszcze bardziej wśród narciarzy. To właśnie dla nich powstała na zboczach góry stacja narciarska Korbielów – najwyżej położony w Polsce tego typu obiekt poza Kasprowym Wierchem – oraz rozbudowana baza noclegowa. Liczne kwatery, pensjonaty i hotele Korbielowa są oczywiście do użytku zarówno w lecie jak i w zimie, toteż wieś jest najczęściej wybierana jako punkt wypadowy przed wyjściem na Pilsko. Oczywiście każdy turysta znajdzie w Korbielowie nocleg dostosowany dla swoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Co jednak najważniejsze, we wsi można znaleźć spokój, kontakt z naturą i wyruszyć na podbój Pilska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>