Sielpia Wielka – dobre miejsce na urlop

Sielpia Wielka jest to wieś rekreacyjno-wypoczynkowa położona na północy województwa świętokrzyskiego. Od lat jest ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu przez mieszkańców Kielc i okolicznych miast. W ostatnim czasie na urlopy w tych stronach decydują się także osoby z innych części kraju. Na miejscu czeka na turystów doskonale wyposażona baza noclegowa. Są to głównie domki na wynajem, ośrodki wczasowe, gospodarstwa agroturystyczne oraz pola kempingowe. Sielpia Wielka oferuje noclegi także w jednym hotelu o wysokim standardzie. Na miejscu znajdziemy także wiele obiektów gastronomicznych – kawiarni, restauracji, lodziarni i tym podobnych. Wieczorami możemy się wybrać także na dansingi albo na dyskotekę – wszystko to na miarę standardu Trójmiasta.

Jedną z największych turystycznych atrakcji w tych stronach jest zalew na rzece Czarna Konecka. Jest to duży akwen o powierzchni dochodzącej do 60 hektarów. Powstał on poprzez spiętrzenie wód płynącej rzeki w latach 60. Dzięki temu Sielpia Wielka zyskała idealne miejsce do rekreacji. Można skorzystać tutaj z dużej plaży z pomostami oraz z wypożyczalni sprzętu wodnego. Gdy wypożyczymy kajak albo rower wodny, możemy zwiedzić cały zalew, w tym dwie małe wyspy. Okolica wsi oraz jeziora to gęste lasy, które są idealnym miejscem na długie wędrówki piesze albo na rowerowe rajdy. Często spotkamy tutaj także grzybiarzy. Do miejscowości przyjeżdżają także wędkarze, którzy zajmują miejsca ze wszystkich stron zalewu. W okolicach można się także wybrać na dłuższy spacer jednym ze szlaków turystycznych. Prowadzi on wpierw do rezerwatu przyrody nieożywionej w miejscowości Piekło, a stamtąd do wsi Niebo. Dalej można nim dojść do Końskich.

Po powrocie warto odwiedzić także Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi Wielkiej. Mieści się ono w dawnych wnętrzach fabryki, która powstała tu w I połowie XIX stulecia. Był to jeden z większych i bardzo nowoczesny zakład produkcyjny w tamtych czasach. Korzystano tu także obficie z energii płynącej wody. Zobaczyć tu można części oryginalnego wyposażenia fabryki, ciekawe maszyny, m.in. parową maszynę z 1858 roku czy drewnianą suwnicę. W muzeum znajduje się także koło wodne o średnicy 8,5 metra – największe w całej Europie. Warto zwiedzić to miejsce, by zobaczyć jak niegdyś wytwarzano różne produkty. Muzeum jest otwarte od wtorku do soboty, a bilet kosztuje tylko kilka złotych.

3 comments

  1. Monikaa86 pisze:

    pochodzę ze świętokrzyskiego i zawsze będę chętnie tam wracać :-)

  2. rollo pisze:

    Szkoda, że takie tłumy tam są. W weekend ciężko się wbić w dobre miejsce…

  3. Sylwia88 pisze:

    @rollo szczególnie w weekend w sezonie, ale poza sezonem jest tam dużo spokojniej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>